III piknik paralotniarski-podsumowanie

III Piknik paralotniarski pod nazwą "Widok z góry na Mazury" za nami.
W tym roku gościliśmy na nowym terenie również w granicach Skomacka Osady, udostępnionym nam przez Lasy Państwowe. Frekwencja wśród pilotów jak i gości była bardzo dobra. Oznacza to, że nasza impreza została zauważona w regionie.

Pogoda można być powiedzieć, była dobra, chociaż akurat sobota była chyba najgorętszym dniem w tym roku. W dzień skwar lał się z nieba i każdy poza Maćkiem szukał ochłody w jeziorze.
Nasze obozowisko tradycyjnie zaczęło powstawać już w piątek wieczorem. Wtedy to zjechali się pierwsi chętni zakosztować naszej niepowtarzalnej atmosfery. Najbardziej spragnieni wznieśli się w powietrze i rozkoszowali się mazurskimi widokami. Wieczorne ognisko połączone z projekcjami filmów o tematyce ogólnolotniczej skupiło wszystkich przybyłych na wspólnej integracji.
W sobotę rano tuż po 5:00 w powietrze wznieśli się pierwsi chętni. Pogoda była idealna. Poranne lekkie ochłodzenie zachęcało raczej do dłuższego leżenia, ale powoli przebijające się przez drzewa słońce, skutecznie obudziło najdłużej śpiących. Po porannych lotach i śniadaniu przyszła pora na szykowanie terenu na przybycie gości. Został odgrodzony i oznaczony pas startowy dla samolotów. W międzyczasie zawitała do nas ekipa TVN24, która skręciła kilka ujęć terenu oraz dwa wywiady z Maćkiem i Andrzejem. Panowie polatali też z kamerą.
Około południa, gdy było już bardzo gorąco większość biwakowiczów udała się nad jezioro.
Do godziny 16 trwało rozstawianie stoisk dla gości.
Zgodnie z planem od 16:00 zaczęli zjeżdżać się pierwsi widzowie i mogliśmy rozpocząć piknik. Było sporo atrakcji szczególnie dla najmłodszych, którzy mogli pobawić się na dmuchanym placu zabaw, zjeść darmowy popcorn, pojeździć samochodami terenowymi z EŁKstremalnymi 4x4, poszukać min na specjalnie przygotowanym przez strzelców z JS1007 z Ełku polu oraz zasiąść za sterami prawdziwych samolotów. Przez cały czas trwania pikniku rozdawane były ankiety konkursowe dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Wiedzę potrzebną do udzielenia prawidłowych odpowiedzi można było na bieżąco uzyskać słuchając Maćka opowiadającego cały czas o lotnictwie.
Około 17:00 na niebie pokazał się dron i zdalnie sterowany samolot, które pilotował Mirosław Domysławski z Giżycka.
W trakcie całego pikniku po niebie krążyły wiatrakowiec i dwa samoloty ultralekkie, które woziły chętnych odbyć podniebną przejażdżkę.
Po godzinie 19:00 gdy silny w tym dniu wiatr zaczął już słabnąć, w powietrze wzbiły się paralotnie. Warunki w powietrzu nie były najlepsze dla najlżejszych statków powietrznych, stąd większość pilotów wolała bezpiecznie latać na większej wysokości. Kilku paralotniarzy jednak wykonało niskie przeloty przy publiczności próbując zaliczyć rozstawione do kopania tyczki. W powietrze też i to dwa razy wzniósł się nasz kolega Norbert Nowicki "Zygzak", który zabrał ze sobą w tandemie chętne osoby.
Piknik zakończył się około godziny 20:00 ogłoszeniem wyników obu konkursów. Dzieci wylosowały cenne nagrody w postaci dronów oraz latających zabawek a trójka dorosłych w nagrodę poleciało przed zachodem słońca na mały przelot.
Wieczorem uczestnicy udali się na chłodzącą kąpiel, po której skupili się przy dużym ognisku.
W niedzielę od rana trwało zwijanie obozu i odloty kolegów samolociarzy .

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować:
- pracownikom Biblioteki - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy oraz Urzędu Gminy Stare Juchy, którzy zapewnili pomoc organizacyjną oraz zadbali o miejsce przyjazne uczestnikom Pikniku
- Nadleśnictwu Ełk, Leśnictwo Lipiny czyli panu Markowi Mądrzakowi i Dariuszowi Kordysiowi za udostępnienie terenu
- sołtysowi Skomacka Osady panu Karolowi Kozłowskiemu za pomoc w przygotowaniu terenu
- Andrzej Soroko i jego firmie SORBUD za dostarczenie agregatu prądotwórczego i wody do ochłody
- firmie Kreacje Przestrzenne FENIKS Janusz Rosiński i jego żonie Ani za przygotowanie w sobotę przepysznego obiadu oraz kolacji dla uczestników biwaku
- kolegom z ekipy EŁKstremalni 4x4 za atrakcie samochodami terenowymi
- Cezaremu Kasprzakowi i jego strzelcom z JS1007 w Ełku za pomoc w utrzymaniu porządku i atrakcje dla dzieci
- Maćkowi Marciniakowi z GRH 9PSK z Grajewa i jego wolontariuszom za pomoc w utrzymaniu porządku
- Mirosławowi Domysławskiemu za pokaz dronów

oraz wszystkim kolegom ze Stowarzyszenia, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie imprezy.

Sponsorzy:
P.H. FALA Stanisław Olszewski z Ełku - hurtownia farb, lakierów, tynków, klejów, dekoracji oraz akcesoriów malarskich
Pan Krzysztof Hanusko ? P.H.U. "ENIGMA", Bar "Pod Gruszą" Stare Juchy
Pan Andrzej Paszkot ? firma Mas Energy Sp. z o.o. Warszawa, inwestor budujący fermę fotowoltaiczną w Czerwonce.


Zdjęcia z pikniku