Odwiedziny kolegów paralotniarzy z klubu "Penktasis Vandenynas" na Litwie

W dniu 07.06.2012 r przebywając na Litwie u rodziny postanowiłem, po wcześniejszym umówieniu, że odwiedzę również kolegów paralotniarzy z klubu "Penktasis Vandenynas".

Chłopaki mają jedno ze swoich startowisk niedaleko Wilna, dokładnie na SW od stolicy, droga Wilno - Valkininkai. Po przybyciu na miejsce jedynie z 2 osobami udało mi się dogadać po Polsku, z pozostałymi rozmawiałem albo łamanym rosyjskim albo po angielsku. Ogólnie nie było aż tak źle. Co do języka litewskiego tłumaczem był wcześniej poznany Viktor (członek ww. klubu) mówiący bardzo dobrze po Polsku. Na terytorium Litwy, cała ich klub liczy 120 członków, kolejne 100 aplikuje do tego, żeby latać. Niedawno obchodzili 7 urodziny powstania klubu.

W trakcie spotkania jeden z ich kolegów uczył się startować z napędem pod okiem instruktora, co w konsekwencji dało pozytywny efekt i chłopak wzbił się pierwszy raz na napędzie w powietrze. Oprócz powyższego przejrzałem sprzęty chłopaków. Okazało się, iż latają na napędach z silnikami JPX, TOP 80 Miniplane, Rotax (trajka) oraz jeden z nich miał napęd Parajeta z Wielkiej Brytanii (Bear Grylls wleciał na nim na Mt. Everest). Niektórzy z nich używają koszy carbonowych, które są lekkie, wytrzymałe, ale niestety drogie. Koszt zakupu w ich klubie wynosi 900 Euro. Co do trajek, to jak się dowiedziałem, te z laminatu są kupowane w Polsce w Poznaniu. Natomiast jeśli chodzi o skrzydła, to latają na Dudek Nucleon, Powereplay Sting oraz Apco również Force.

Minusem z mojej strony było to, że nie zabrałem ze sobą sprzętu, z tego względu iż zabrakło mi miejsca w samochodzie. :) Jednakże w niedalekiej przyszłości planuję pojechać tam polatać. W szczególności chciałbym polecieć nad zamek w Trokach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Trokach

Latanie swobodne:

Dowiedziałem się, iż ciągają się w Valkininkai.

Na zakończenie, chłopaki zapraszali na wspólne polatanie.

Poniżej zamieszczam link do zdjęć ze spotkania.

https://picasaweb.google.com/106655206057893422266/07062012RLitwaLietuvaLithuania

oraz Stronę ww. klubu:

http://www.paramotors.lt/index.php

 

Pozdrawiam

Grzesiek

Harry ;)