Spotkanie organizacyjne dotyczące szkolenia na ULM

W dniu 03.02.2012 r. w Jeziorowskich, w Gospodarstwie Agroturystycznym Andrzeja Rejrata odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące szkolenia na samoloty ultralekkie oraz wiatrakowce. Spotkanie prowadziło dwóch instruktorów: Irek Rozum - instruktor samolotowy oraz Jurek Grabowski - instruktor wiatrakowcowy.

Irek zaproponował szkolenie na samoloty ultralekkie do polskiej licencji UAP. Koszt szkolenia teoretycznego w promocji na start to 500zł za 54 godziny wykładów (tryb stacjonarny), natomiast w trybie zaocznym 300 zł (m. in. przez neta). Jeśli ktoś posiada już praktykę lotniczą (zalicza się do tego również udokumentowana praktyka na ppg, motolotnia), wówczas może liczyć na zmniejszenie tej ilości do 25 h. Miałyby się one rozpocząć już w ten piątek tj. 08-10.02 (piątek 4 godzin oraz sobota i niedziela po 8 godzin) i tak przez dwa najbliższe weekendy plus trzeci weekend na dokończenie.
Praktyka czyli loty rozpoczęłyby się od kwietnia początkowo na samolocie Skyranger Czesia Wiszniowieckiego ze Spytkowa. Wymagane jest minimalnie 26 godzin w cenie 450zł za godzinę lotu (dla członków stowarzyszenia rabat 10zł). Latanie też odbywałoby się weekendowo w zależności od pogody po godzinie-dwie na dzień na kursanta. Praktyka powinna się zmieścić w dwa miesiące. Ponadto wymagane są badania lekarskie klasy min. 3, które wystawia właściwy orzecznik. Koszt szkolenia to około 12 tys. zł plus właśnie badania, przyrządy do nauki (komputer nawigacyjny, nakolannik to 100 - 200zł), słuchawki lotnicze, egzamin. Oczywiście dochodzą jeszcze dojazdy na lądowisko i na teorię. Kurs ma być w dwóch miejscach. Najpierw teoria u Andrzeja Rejrata w Jeziorowskich, a później druga tura "gdzieś" w Giżycku. Co do praktyki to bierze się pod uwagę 2 miejsca: w Giżach (dobry pas do nauki)  oraz na lotnisku Mazury Residence k. Giżycka.
Jak ktoś chce się szkolić na wiatrakowce, to można to zrobić u Jurka Grabowskiego w Turośni Kościelnej. Ilość godzin do wylatania podobna (21 h 20 min) i koszt 550zł za godzinę.
Temat szkoleń zostanie zamieszczony u nas w serwisie dla wglądu dla wszystkich chętnych odwiedzających nasze strony oczywiście w dziale Szkolenia.
Artykuł: Maciek Olszewski i Grzesiek Roszkowski :)